Hizmet Sanattır ! Türkiye'nin Tam Kapsamlı Dijital Ajansı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Adwords Uzmanı Nasıl Olunur? Google Ads Uzmanı Ne İş Yapar?

Google Ads Uzmanı Olmak İsteyenler! Maaştan Görev Tanımına Kadar Tüm Detaylar Burada!

Google Adwords uzmanının sadece reklamcılık yaptığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Google Ads’i çözümlemek, reklam yapmaktan çok daha fazlasını içerir. Dijital dünyada karşınıza çıkan tüm pazarlama stratejileri ve reklamlar, Google Adwors uzmanının işidir. 

Google Ads uzmanı ne iş yapar sorusuna geçmeden önce Google Adwords uzmanının görev tanımını aktaracak olursak en geniş ifadeyle ürünlerin çevrim içi olarak tanıtılmasını sağlayan profesyonellerdir diyebiliriz. Web siteleri, açılış sayfaları, e-posta kampanyaları ve çok daha fazlası, Google Adwords uzmanı iş tanımına girer. 

Google Ads Uzmanı Ne İş Yapar? 

Bildiğiniz gibi tüm arama motorları içinde hacmi en yüksek olan Google. Dolayısıyla Google’ın reklamlarını kullanmak ve kişilere Google aracılığıyla ulaşmak en doğrusu. Kullanıcıların Google Ads'de hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak, dijital pazarlama stratejisi geliştirmek ve yürütmek Google Ads uzmanının görevidir. Bu, müşterinin hangi ürün veya hizmeti sunması gerektiğini anlamayı ve ardından hedef kitlesinin kim olduğunu belirlemeyi içerir. Bunun dışında Google Ads uzmanı ne iş yapar sorusunun diğer yanıtları şu şekildedir:

 • Müşteriler için gerçekçi reklam bütçeleri belirlemek,

 • Hedef kitle takibi yapmak,

 • İşletmelere gelen ziyaretçi trafiğini artırmak,

 • İşletmeyle ilgili yerel farkındalığı artırmak,

 • Doğru içerikleri belirlemek,

 • Performansları izlemek,

 • Reklamları güncellemek, 

 • Hedef anahtar kelimeleri güncellemek,

 • Kampanyalar başlatmak,

 • Raporlama yapmak,

 • Reklam uzantıları oluşturmak,

 • Arama sorgularını incelemek, 

 • Yeni reklam varyasyonları oluşturmak vs.

Google Ads Uzmanı Maaşı Nedir?

Google Adwords uzmanı maaşları, kıdeme göre değişiklik göstermektedir. Sektöre yeni giriş yapmış, henüz öğrenme aşamasında olan ve gelişime açık Google Adwords uzmanı 2023 yılı maaşları ortalama olarak 13.000 ila 17.000 TL aralığındadır. Elbette Google Ads uzmanı olarak işe başlayacağınız sektör de çok önemli. 

2 ila 5 yıl arasında deneyime sahip, farklı sektörlerde tecrübe kazanmış Google Ads uzmanı maaşı ortalama olarak 18 bin ila 25 bin TL aralığındadır. 

Tam yetkinliğe sahip, profesyonel bir Google Adwords uzmanı ise 20 bin ila 35 bin TL aralığında kazanç sağlayabilir. 

Google Adwords Uzmanı Nasıl Olunur?

Google Adwords uzmanı olmanın ilk adımı, Google Ads'in nasıl çalıştığını anlamaktır. Ayrıca Google Ads hesap kurulumundan görüntülü reklam kampanyalarına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Google Ads uzmanı iş ilanına başvurabilecek yetkinliğe ulaşmanız için Google Ads kursuna gitmeniz şarttır. Google Ads sertifikasına sahip olduğunuzda istediğiniz sektörde iş fırsatlarını yakalayabilirsiniz. 

Bu noktada sizlere tavsiyemiz; çevrim içi Google Ads kurslarını denememeniz. Eğer mümkünse yüz yüze Google Ads eğitimi alarak pratik bilgilere daha hızlı erişebilirsiniz. Unutmayın; Google Ads kursundan alacağınız Google Ads sertifikası; bilginizi, becerinizi ve uzmanlığınızı gösterir.

Google Ads Uzmanlığı Kazançlı Bir İş Kapısı! 

Markaların dijital pazarlamaya olan ilgisi ve sektörlerin dijitale yoğunlaşması, dijital pazarlama ve Google Adwors uzmanına olan talebi artırdı. Şu anda pek çok büyük marka Google Adwords uzmanı olarak iş birliği yaptı profesyonellere oldukça güzel rakamlar ödüyor. 

Geleneksel pazarlama önemini her geçen gün yitiriyor ve pazarlama tam manasıyla yüzünü dijitale çeviriyor. Eğer siz de mevcut işinizden memnun değilseniz ya da az kazandığınızı düşünüyorsanız yepyeni bir iş kolu ile geleceğinizi farklı şekilde planlayabilirsiniz…

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 98