Hizmet Sanattır ! Türkiye'nin Tam Kapsamlı Dijital Ajansı
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Black Hat SEO Nedir?

Siyah Şapka SEO İle İlgili Tüm Detaylar

Black hat SEO, siyah şapka olarak tabir edilen ve yapıldığında kalıcı sorunlara sebep olan bir çalışma şeklidir. Siyah şapka SEO’nun kısa süre içerisinde sizi arama motorlarının üst sıralarına çıkmasını sağladığı bir gerçektir.

Ancak uzun vadede siteye zarar verir ve kalıcı cezalara yol açar. Bu sebeple kısa vadede 1. Sayfa garantisi veren kişilere ya da firmalara itibar etmemenizi öneririz. Black hat SEO nedir sorusunu kısa şekilde açıkladığımıza göre şimdi de black hat nedir ve çeşitleri nelerdir konusuna geçebiliriz.

Black Hat SEO Çeşitleri

Black Hat SEO, site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere 2 grupta yapılır. Site içi SEO, ana sayfa üzerinden yapılan bağlantıları kapsarken, site dışı SEO rakip sitelere ait düşme veya kısa süreli ön sayfalara yükselmelerdir.

 • Site İçi SEO

Ana sayfa üzerinden yapılan gereksiz ve aşırı bağlantıların yapılması,

Gereğinden fazla kullanılan etiketlerin belirlenmesi,

Link çıkışı verilen sitenin kötü olması,

Anlamsız kod dizelerinden oluşması.

 • Site Dışı SEO

Asıl siteye binlerce bağlantı gönderilmesi,

Sandbox ya da filtre cezasına çarptırılmasına sebep olacak içeriklerin yer alması.

Black Hat SEO’dan Nasıl Kurtulabiliriz?

Black hat SEO, yani siyah şapka SEO, İllegal yollardan yapılan bir SEO çalışması olduğu için Google tarafından tavsiye edilmemektedir hatta tespit edildiğinde çeşitli cezalar uygulamaktadır. Böyle bir durumda kalmamak için belli aşamalara dikkat etmek gerekir. Örneğin site içi SEO ve site dışı SEO düzenlemeleri yaparak işe başlamak şarttır. Site içinde kullanılan anahtar kelimeler, etiketler, bağlantılar ve gizli metinler düzenlenmelidir. Site dışından gelen bağlantılar ise backlink reddetme aracının kullanılması gerçekleşmelidir. Google backlink reddetme aracı kullanılarak, backlink veren yabancı blogların listesini .txt dosyasıyla listeleyebilir ve webmaster araçlarından gönderilebilir.

Black Hat Seo’yu Değerlendirelim!

Arama motoru optimizasyonu yaparken sıklıkla karşılaştığımız siyah şapka SEO kavramı ile ilgili olarak black hat nedir, black hat seo nedir, nasıl kurtulunur, çeşitleri nelerdir gibi sorularını ayrıntılarıyla açıkladık. Şimdi tüm bu öğrendikleriniz neticesinde bir de black hat SEO’nun avantajlarına ve dezavantajlarına değinelim.

Black Hat SEO Avantajları

 • Zaman kaybı en aza indirilir,

 • Az emek harcarsınız,

 • Kısa vadede yüksek kazançlar elde edilebilir

 • Anahtar kelimelerde üst sıralara çıkılabilir

 • Backlink vb. kaynaklar bulmak kolaylaşır,

 • Kısa sürede domain bilinilirliğinizin artar.

Black Hat SEO Dezavantajları

 • Yazılımlar için para harcamanız gerekir

 • Banlanma riski çok yüksektir

 • Alacağınız sonuçlar kısa vadelidir

 • Şikayet edilme ihtimaliniz yüksektir.

 • Domainleriniz kurban durumunda kalır.

Güvenilir Bir SEO Ajansıyla Çalışın!

Arama motoru optimizasyonu konusunda işinin uzmanı kişilere denk gelmediğinizi düşünüyorsanız ve web sitenizin Google’daki sıralamasından memnun değilseniz Web Home ile iş birliği yaparak web sitenizi geri plana düşüren, cezalandırılmanıza neden olan black hat SEO çalışmalarından kurtulabilirsiniz.

Dilerseniz hemen gelin, sizlere SEO çalışmaları ile ilgili nasıl bir yol planı izlediğimizi aktaralım, sektörünüzü tanıyalım, hedeflerinizi ve beklentilerinizi analiz edelim…

[widget-135]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 98